Instytut Kognitywistyki Macieja Bennewicza

Jak to się wszystko zaczęło?

Ponad trzydziestoletnie doświadczenie Macieja Bennewicza (terapeutyczne, psychologiczne, coachingowe) oraz gwałtowny rozwój nauk o procesach psychicznych, skłoniły go do założenia Instytutu Kognitywistyki.

Tylko bowiem kognitywne – całościowe i holistyczne – podejście do drugiego człowieka (uwzględniające dorobek różnych nauk) jest szansą, a nawet gwarancją trwałej zmiany w jego życiu. Chodzi przy tym również – a może przede wszystkim – o poszukiwania duchowości i głębi.

Praktyczna strona kognitywistyki umożliwia nie tylko przypatrywanie się własnej nieświadomości, lecz również – w toku rozwoju osobistego – wpływa na osłabienie (a niekiedy zniknięcie), bariery oddzielającej świat nieświadomy od świadomego.

Praca z drugim człowiekiem w ujęciu kognitywnym, umożliwia zdystansowanie się od fascynującego obszaru zwanego przez Junga nieświadomością zbiorową. W niej bowiem, w społecznej presji, wykuwa się zbiorowy nacisk na jednostkę, powstają wzory, kultury, schematy poznawcze i stereotypy, które bierzemy (niektórzy przez całe życie) za rozsądne, uczciwe i racjonalne. Z reguły to one odbierają nam radość życia i sprawiają, że nie czujemy się naprawdę wolni.

Kognitywistyka jako praktyczna nauka o człowieku

Musisz wejść na rower, aby nauczyć się na nim jeździć

W każdej sytuacji, w toku życiowych okoliczności oraz podejmowanych ról – czy będzie to zabawa z dzieckiem, czy praca zarobkowa, gotowanie obiadu, czy tankowanie paliwa – człowiek działa w złożonym środowisku, kieruje się wieloma motywacjami i jest uwarunkowany rozlicznymi czynnikami.

Kognitywistyka bada je wszystkie i każdy z osobna, uwzględnia również efekt synergii, czyli złożone uwarunkowania ludzkich decyzji. Synergia to wynik, codzienny wybór np. jedzenia i drogi do pracy, oglądanego filmu i tematu rozmowy. Niektóre z tych wyborów są z pozoru bez znaczenia, umykają na planie życia. Dopóki pewnego dnia ktoś, tak jak co dzień, jadąc tą samą trasą co zwykle, nie przyspieszy gwałtownie wypadając z drogi na zakręcie.

Świadome i dojrzałe życie wiąże się ze zdolnością spojrzenia na siebie wieloaspektowo i wielopłaszczyznowo – świadomie. Tego uczymy w Instytucie, aby Twoje życie było pełne, bogate, przebudzone, abyś stała się (stał) Panią (Panem) swojego losu.

Kognitywistyka jest tak fascynująca, gdyż jest nauką praktyczną – pozwala przewidzieć trudności i przeciwdziałać nieszczęściom, lecz przede wszystkim umożliwia zmianę schematów poznawczych, które kierują (jak skrypty) naszym życiem.

Co prawda codziennie umacniamy w sobie iluzję racjonalności – sądzimy, że jesteśmy rozsądni, logiczni i przewidujący – gdy tymczasem większość decyzji zapadła już dawno w naszej nieświadomości, zaś świadomość (racjonalność) jest o nich jedynie informowana. Wiedziemy – mówiąc prościej – życie automatyczne, w oparciu o przeszłe zdarzenia i to, jak nas zaprogramowali wszelkiej maści nauczyciele.

Misją Instytutu jest ten automatyzm Ci pokazać i dać w twoje ręce narzędzia, które pozwolą Ci trwale zmienić swoje życie.

W Instytucie realizujemy praktyczne, narzędziowe podejście do kognitywistyki. Wiemy, że nie można nauczyć człowieka jazdy na rowerze opowiadając mu o nim. Trzeba go po prostu „wsadzić” na rower. To jedyny sposób, by poczuł i zrozumiał, a potem nauczył się swobodnej jazdy. I tak jest z narzędziami, które stosujemy w programach szkoleniowych z zakresu coachingu, mentoringu, tutoringu, psychologii archetypalnej i transpersonalnej. Mają one wymiar praktyczny. Nie teoretyzujemy, nie pogłębiamy wiedzy ponad potrzebę.

Ćwiczymy i doświadczamy, gdyż to jest gwarancja umiejętności (nie tylko jazdy na rowerze, ale przede wszystkim pracy z własną psychiką lub psychiką drugiego człowieka). Jesteśmy przekonani, że tylko takie podejście do procesu psychologicznego prowadzi do trwałej zmiany w życiu jednostki ludzkiej. Po prostu to wiemy.

Nasz Zespół

Poznaj naszych trenerów, superwizorów i egzaminatorów

Maciej Bennewicz

założyciel Instytutu Kognitywistyki, wykładowca kognitywny, superwizor, master coach, mentor

Twórca programu coachingowego European Quality Award akredytowanego przez European Mentoring and Coaching Council realizowanego w Bennewicz Instytut Kognitywistyki. Twórca programu mentoringowego kształcącego zawodowych mentorów zgodnie z kodem…

więcej

Anna Prelewicz

dyrektor programowy Instytutu Kognitywistyki, wykładowca, trener kognitywny, mentor, coach

Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na Wydziale Prawa i Administracji, Szkołę Trenerów Biznesu oraz Szkołę Coachów w Grupie TROP, studia podyplomowe w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Rozwój Regionalny…

więcej

Monika Borowiecka

egzaminator Instytutu Kognitywistyki, supervisor, coach, mentor

Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w jednej z największych międzynarodowych firm FMCG – Mars Polska, zdobyte na wielu stanowiskach w Dziale Sprzedaży i Marketingu Handlowym, w tym przez kilka lat na stanowisku kierowniczym. W czasie pracy zawodowej była …

więcej

Artur Włodarczyk

egzaminator, supervisor, mentor

Absolwent Uniwersytetu du Litteral w Dunkierce (Master DESS) i Wyższej Szkoły Menadżerskiej (inżynier) na wydziałach Marketingu i Zarzadzania. Certyfikowany Coach i Mentor według standardów EMCC (European Mentoring and Coaching Council) EQA (European Quality Award). Akredytowany przez Instytut Kognitywwistyki Bennewicz…

więcej

Michał Tworus

mecenas marki, certyfikowany coach kognitywny

Mówi o sobie: Olkuszanin, Szczęśliwy Małżonek, Tata dwójki dzieci, Szczęściarz,  mgr. Filozofii (!), Sprzedawca, Manager Wyższego Szczebla, Przedsiębiorca, Trener, Coach.  Tożsamy prywatnie i zawodowo, pełen sił witalnych i nieskrępowanej radości. Wyznający Regułę Wzajemności, pozytywnie spoglądający w przyszłość.

więcej

Jacek Birunt

egzaminator, supervisor, coach, mentor

Zwolennik wdrażania strategii i pomysłów biznesowych z użyciem technik i narzędzi coachingowo-mentoringowych. Entuzjasta wykorzystywania kognitywnego podejścia w pozyskiwaniu wiedzy i doświadczenia. Posiadacz wielu cennych certyfikatów i zaświadczeń. Uczestnik kursów, podróży coachingowych…

więcej

Rafał Czekaj

mecenas marki, certyfikowany coach kognitywny

Moja wrażliwość, pozwala mi być badaczem przestrzeni, w której żyje i mieć przywilej dokonywania wyborów adekwatnych do moich zainteresowań. Dlatego właśnie odkryłem w sobie artystę i taki oto sposób, wybrałem na komunikowanie się ze światem. Poza tworzeniem obrazów i szukaniem form, jestem tu w Instytucie nie przypadkiem…

więcej

Call Now Button+48 667 951 750