Coaching Tao

Tao i człowiek współczesny. Jak żyć w zgodzie ze sobą?

Termin: niebawem
Czas trwania: 16 godzin warsztatowych
Miejsce: Marki, ul. Długa 66A
Cena: 1256 zł brutto

W jaki sposób współczesny człowiek może skorzystać w życiu codziennym ze starożytnych chińskich koncepcji Tao? Zapraszamy na inspirujący, innowacyjny warsztat Coaching Tao. Tao i człowiek współczesny. Jak żyć w zgodzie ze sobą? Twórcza koncepcja rozwoju osobistego; proste do zastosowania techniki; metoda, dzięki której proste rozwiązania stają się dobrym życiem.

Opis szkolenia

Informacje na temat „Coaching Tao”

Dlaczego Tao, dziś?

 • Dlaczego w naukach wschodu szukamy inspiracji? Gdyż zawarte są w nich tysiące lat doświadczeń, które tworzyły i tworzą potęgę cywilizacji takich krajów jak Chiny, Japonia i Korea.
 • Tao oparte jest na prostych rozwiązaniach. Zbyt często komplikujemy nasze sprawy. Nierzadko można je w prosty i łatwy sposób rozwiązać. Wystarczy chwila dystansu i szczypta kreatywności.
 • Tao pozwala na uzyskiwanie szybkich i łatwych rozwiązań. Często wydaje się, że należy pracować w pocie czoła i żmudnie dochodzić do rezultatów. Tao mówi coś przeciwnego. Wtedy możesz cieszyć się życiem, kiedy szybko, łatwo i bezproblemowo uzyskujesz dobre efekty.
 • Często bardzo dobre jest przeciwnikiem dobrego. Dlatego warto poprzestawać na użytecznych rozwiązaniach zamiast dążyć do doskonałości, której uzyskanie jest bardzo kosztowne i wymaga ogromnego wysiłku.
 • Często również mamy nawyki dotyczące wysiłku, wyrzeczeń, poświęcenia. Tao proponuje życie i działanie oparte na luzie i spontaniczności. Działając bez przymusu doświadczamy radości w działaniu a w efekcie satysfakcji w życiu.

Cel warsztatu

 • Zapoznanie uczestników z podstawowymi założeniami taoistycznej koncepcji człowieka
 • Praktyczne wskazówki taoistyczne a współczesne wyzwania stojące przed człowiekiem
 • W jaki sposób człowiek współczesny może skorzystać ze starożytnej filozofii Tao?
 • Taoizm w świetle kognitywistyki i neuronauk

Prowadzący szkolenie

Maciej Bennewicz

Założyciel Instytutu Kognitywistyki Wykładowca kognitywny, Superwizor, Master Coach, Mentor

Twórca programu coachingowego akredytowanego European Quality Award przez European Mentoring and Coaching Council realizowanego w Bennewicz Instytut Kognitywistyki. Twórca programu mentoringowego kształcącego zawodowych mentorów zgodnie z kodem etycznym EMCC…

więcej

Anna Prelewicz

Dyrektor Programowy Instytutu Kognitywistyki, Wykładowca, Trener kognitywny, Mentor, Coach

Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na Wydziale Prawa i Administracji, Szkołę Trenerów Biznesu oraz Szkołę Coachów w Grupie TROP, studia podyplomowe w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Rozwój Regionalny…

więcej

Program szkolenia

Coaching Tao

Dzień pierwszy

8 godzin warsztatowych

Wstęp

 • Taoizm współczesny – w jaki sposób przełożyć na praktykę codzienności założenia taoizmu?
 • Taoizm a kognitywistyka
  1. W jaki sposób współczesna nauka potwierdza założenia taoizmu?
  2. Pożytki z kluczowych zasad taoizmu
  3. Tao, neuroplastyczność i rozwój jednostki
 • Tao i samoświadomość, czyli jak tworzyć proaktywną, samoświadomą postawę w oparciu o założenia taoistyczne oraz odkrycia neuronauk

 

Zasada Qi (Chi), energia życiowa, czyli siła, która sprawia, że działamy

 • Starożytni mistrzowie potrafili nazwać to, co dziś przekazuje nam fizyka kwantowa. Każdy przedmiot nieożywiony, lecz również każda żyjąca istota – istnieją, dzięki informacjom, jakie sprawiają, że niemal identyczne zbiory atomów tworzą kamień lub żyjące drzewo, kota lub człowieka. Jakiego rodzaju informacje tworzą twoje życie? Jak je odczytywać? Jak wykorzystywać energię Qi? Czym ona jest? Jak nią zarządzać?
 • Demo ćwiczenia Qi
 • Ćwiczenia własne

Zasada Te, czyli wykorzystanie talentu – mała właściwość decyduje o wielkiej zmianie. W jaki sposób małe zmiany wpływają na wielkie sukcesy?

 • Pojedynczy, z pozoru mało istotny czynnik, drobna zmiana częstokroć wpływają na przebieg bardzo złożonych zdarzeń. Istotą sukcesów jest zdolność do zauważania i wykorzystywania niewielkich nawet czynników wpływu? Jak wykorzystywać małe rzeczy, drobne potencjały, aby odnosić sukcesy życiowe? Na czym polega wpływ małych rzeczy na wielkie procesy? Czym są talent, powołanie, uzdolnienie i jak je wykorzystywać? W jaki sposób dziać w oparciu o własne talenty?
 • Demo ćwiczenia Te
 • Ćwiczenia własne

Zasada Wu weiaktywne niedziałanie, czyli jak działać w harmonii z otoczeniem?

Starożytni mędrcy twierdzili, że im bardziej komplikujemy sprawy tym więcej czynników musimy kontrolować. Wytracamy mnóstwo energii na nieustanne sprawdzanie czy rzeczy idą we właściwym kierunku. Na pytanie co jest lepsze dla człowieka – dziko rosnący ogród pełen cennych ziół, czy skrzętnie uprawiany ogród w stylu francuskim, który wymaga żmudnej, codziennej pracy – taoista odpowie: nie ucz trawy jak ma rosnąć, stwórz jej tylko odpowiednie warunki. Jak wykorzystywać sprzyjające okoliczności? Jak tworzyć sprzyjający klimat? Jak działać bez przesadnego wysiłku?

 • Demo ćwiczenia Wu wei
 • Ćwiczenia własne

Dzień drugi

8 godzin warsztatowych

Zasada Pu, czyli prostota – jak działać w najprostszy, skuteczny sposób?

Prostota to np. proste jedzenie jak kartofle w łupinach. Prostactwo to jedzenie kartofli na gazecie. Im prostsze działanie tym lepsze. Im bardziej skomplikowane, złożone, tym więcej wymaga pracy i kontroli. W efekcie zamiast w czasie weekendu odpoczywać lub dobrze się bawić staramy się uporządkować bałagan w naszym życiu – jakiś garaż, balkon, szafę, segregator. Mamy tendencję do zbierania śmieci, „przydasiów” zamiast oczyszczać swoją przestrzeń. Zasada Pu mówi – żyj prosto, jedz prosto, podejmuj proste decyzje, mów prosto a wtedy twoje życie stanie się łatwiejsze. W jaki sposób uprościć własne życie? Co i jak można robić lekko, łatwo i przyjemnie? Z jakiego powodu prościej oznacza lepiej?

 • Demo ćwiczenia Wu wei
 • Ćwiczenia własne

Zasada Taiji – współdziałanie z Yin i Yang, czyli przenikanie się energii męskiej i żeńskiej we wszystkim czego doświadczamy. Jak zachować równowagę i współdziałanie między dwoma energiami życia?

Dwa pierwiastki obejmujące wszelkie możliwe zasoby na świecie mają charakter męski (Yang) i żeński (Yin). Są równoprawne, uzupełniające się, wzajemnie się też zawierają. Męskość jest zdrowa i silna, gdy zawiera w sobie pierwiastek żeński. Żeńskość jest pełna energii i harmonii, gdy zawiera w sobie męskość. Życie jest tańcem, w czasie którego oba pierwiastki tworzą Taiji – najwyższą belkę kalenicową, czyli spojenie dachu. Jest to metaforyczna kopułę nad danym procesem – połączenie, dzięki któremu dom jest zamknięta, kompletną bryłą. Każda sprawa w życiu może być tego rodzaju zamkniętym, kompletnym domem. Jak tworzyć całość? Jak budować skuteczne rozwiązania oparte na równowadze?

 • Demo ćwiczenia Yin i yang
 • Ćwiczenia własne

Zapisy na szkolenie

Coaching Tao

Kontakt

W przypadku pytań odnośnie szkolenia bądź terminów serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Anna Prelewicz

+48 667 951 750
a.prelewicz@instytutbennewicz.pl

Formularz zapisu na szkolenie



Chcę otrzymać fakturę VAT